Przejdź do treści

Do czego służy ekokrata trawnikowa?

  • przez
Do czego służy ekokrata trawnikowa?

W dzisiejszych czasach, coraz częściej zwracamy uwagę na malejącą ilość zieleni w terenach zabudowanych. Budowanie nowych domów wiąże się bowiem z koniecznością kładzenia płyt brukowych tudzież asfaltu, w celu stworzenia bezpiecznego, równego chodnika oraz podjazdu. Niestety, proces ten wymaga jednocześnie usunięcia trawy, rosnącej w danym miejscu. W efekcie, otaczający nas świat staje się bardziej szary, oddzielony od natury. Na szczęście, na przestrzeni ostatnich lat, coraz więcej osób decyduje się na zastąpienie betonu specjalistycznymi ekokratami. W niniejszym artykule przybliżymy temat tego ekologicznego rozwiązania.

Charakterystyka kratki trawnikowej

Kraty trawnikowe odznaczają się bardzo wytrzymałą konstrukcją, mającą na celu ochronę trawników przed kołami przejeżdżających pojazdów. W większości przypadków, wypełnienie stanowi tu trawa, aczkolwiek nierzadko zdarza się, że pojawia się tu także piasek, żwir, a nawet drobinki kory drzewnej. Co więcej, wytrzymałość krat sprawia, że powierzchnia podjazdu staje się równie stabilna i bezpieczna, co w przypadku bruku lub asfaltu. Ich otwory umożliwiają przy tym swobodny przepływ wód opadowych. Sama konstrukcja nie ulega także uszkodzeniom wskutek wystawienia na działanie skrajnych temperatur. Dzięki temu, możliwe jest korzystanie z ekokrat przez cały rok, bez obaw o konieczność regularnej ich wymiany.

Największe zalety ekokrat

Po obsianiu trawą, ekokrata znakomicie wkomponowuje się w otoczenie, nie wywołując tym samym efektu wizualnej sztuczności. Co więcej, chroni ona źdźbła przez nadmiarem promieni UV, a także zapobiega wzrostowi chwastów. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest tu też prostota montażu, niewymagająca użycia specjalistycznego sprzętu. Pamiętajmy jedynie, aby zawsze stawiać na produkty sprawdzone, dostępne chociażby w sklepie internetowym polskiej firmy Vodaland: https://www.vodaland.pl/kategoria-produktu/vodaland-land/artykuly-ogrodnicze/ekokrata-parkingowa/. Uzyskamy wówczas pełną gwarancję, że nasz trawnik pozostanie bezpieczny, zaś teren parkingowy będzie wolny od zauważalnych odkształceń.