Przejdź do treści

Zwiększenie wydajności fermy dzięki nowoczesnym systemom zarządzającym

  • przez

Przemysł hodowlany należy obecnie do najbardziej lukratywnych, jeżeli jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom, stawianym przed nami przez rosnące zapotrzebowanie oraz wymogi, związane z prawidłowym utrzymaniem rozwijającej się fermy. Liczniejsze stada wymagają bowiem należytego wykarmienia wszystkich osobników, zależnie od ich wieku tudzież aktualnej wagi. Do tego dochodzi również logistyka, związana przede wszystkim z transportem paszy. Nie należy także zapominać o regularnych kontrolach, zarówno samych zwierząt, jak i zasobów oraz urządzeń. Mnogość obowiązków sprawia, że zarządzanie fermą nierzadko potrafi okazać się niezwykle trudne, nawet wtedy, gdy zwiększymy liczbę pracowników. Czy wszelkie procedury można jednak uprościć, zaś koszty – ograniczyć? Mówiąc krótko – tak. Z myślą o wszystkich właścicielach ferm powstały bowiem nowoczesne systemy, oparte na inteligentnych technologiach. W niniejszym artykule opowiemy o największych atutach ich implementacji.

Poziom paszy pod kontrolą

Jednym z najciekawszych urządzeń, dostępnych obecnie na rynku, jest specjalistyczna stacja ważąca. Jej rolą jest dokonywanie pomiarów świń, zanim te udadzą się do dozownika. Po dokładnym zważeniu zwierzęcia, stacja dopuszcza je do jednego z dozowników, zależnie od odnotowanej wagi. W efekcie, możliwe staje się automatyczne karmienie trzody chlewnej odpowiednią paszą, co pozwala na utrzymanie jednakowej wagi osobników, przygotowywanych do sprzedaży. To z kolei przekłada się nie tylko na mniejsze zużycie pokarmu, ale również zwiększoną wartość hodowanej trzody.

Poziom paszy możemy dodatkowo kontrolować, stosując wagę silosową. Mowa tu o specjalnie zaprojektowanym panelu, umieszczanym pod zbiornikiem. Po sparowaniu z systemem, waga pozwala na zdalną kontrolę pojemności silosu, a także poznanie przybliżonego dnia, w którym dojdzie do wyczerpania się zapasów. Dzięki temu, możemy zlecić transport paszy z wyprzedzeniem, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji braku pożywienia.

Monitoring stanu zdrowia zwierząt

Oczywiście, nowoczesna stacja sortująco-ważąca tudzież waga silosowa to nie jedyne korzyści, jakie oferują nam współczesne technologie. Niezwykle istotne jest tu bowiem zadbanie o samo zdrowie hodowanych zwierząt. Z tego też powodu, inteligentne systemy pozwalają też na generowanie cyfrowych kart loch. W przeciwieństwie do zwykłych dokumentów, generowane dane są znacznie bardziej przejrzyste i prostsze w organizacji. A ponieważ system modyfikuje je automatycznie, nie musimy obawiać się, że zostanie tu popełniony jakikolwiek błąd.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są tu także automatyczne dozowniki, przeznaczone przede wszystkim do prawidłowego karmienia loch, szczególnie w trakcie zaawansowanej ciąży tudzież laktacji. Kontrolowane dawki paszy pomogą zwierzęciu w zachowaniu zdrowia, przy jednoczesnym zwiększeniu mleczności mleka oraz produktywności. Kwestia ta jest o tyle istotna, że to właśnie od stanu matki zależeć będzie waga i kondycja prosiąt. Renomowanym dostawcą inteligentnych technologii dla hodowców trzody chlewnej jest chociażby polska firma Fetura CLOUD.